Rupert (Ruprecht) I legnicki
1364
📖
[...] Wacław książę legnicki długami i niedostatkiem ściśniony umarł i w kościele kolegiackim legnickim, który był sam założył i uposażył, pochowany został. Ludwik zaś książę brzeski, brat jego rodzony, wziąwszy synów Wacława w opiekę, do której zgodnie był obrany i uproszony, tak starannie, mądrze i sumiennie zarządzał ich księstwem, że w krótkim czasie znaczne bardzo przez brata Wacława zaciągnięte długi pospłacał, a księstwo legnickie przywiódł do tak kwitnącego stanu, że wielkie przynosiło dochody i korzyści. - Kronika Jana Długosza-(2 VI) Śmierć ojca
Wacława I legnickiego.
- Rządy regencyjne w księstwie legnickim, w imieniu małoletnich synów Wacława, obejmuje ich stryj, Ludwik brzeski.
1365
-Rupert wraz z kuzynem
Henrykiem VII z Blizną i
Bolesławem III opolskim bierze udział w wyprawie cesarza Karola IV Luksemburskiego do Niemiec i Francji.
- (VI) Rupert uczestniczy w spotkaniu cesarza z papieżem Urbanem V w Awinionie, służąc podczas obiadu cesarzowi.
- (4 VI) Udział w koronacji Karola IV na króla Arles.
- Rupert uzyskuje u papieża Urbana V (dzięki wstawiennictwu Karola IV) zdjęcie klątwy ciążącej na jego ojcu Wacławie.
1366
-(6-13 V) Pobyt (wraz z cesarzem Karolem IV) w Wiedniu na dworze habsburskim.
1370
-Udział w sejmie Rzeszy w Norymberdze.
1372
-(/10 II) Małżeństwo z Jadwigą, córką
Henryka V Żelaznego, wdową po
Kazimierzu Wielkim.
-(2 XII) Rupert zawiera z braćmi układ o niepodzielności księstwa legnickiego i wspólnym panowaniu przez okres 10 lat.
1373
-
Ludwik brzeski oddaje władzę w księstwie legnickim bratankom (Rupertowi,
Wacławowi II, Bolesławowi IV i Henrykowi VIII).
1374-1376
-Rupert sprawuje urząd sędziego sądu nadwornego Karola IV Luksemburskiego.
1379
-(21 V) Układ praski z Wacławem IV Luksemburskim.
- Rupert uzyskuje zgodę króla czeskiego na wzajemne dziedziczenie po sobie linii brzeskiej i legnickiej, w zamian za hołd.
1380-1382
📖
Tymczasem zdarzyło się, że na święto Bożego Narodzenia, Rupert, książę legnicki, posłał kilka naczyń piwa do Wrocławia księciu Henrykowi, synowi Wacława, księcia legnickiego, dziekanowi wrocławskiemu, bratu swojemu. Posłaniec z piwem stanął przed rajcami i zażądał w imieniu księcia, aby mu dali do jego pana wolny dojazd z tym piwem. Rajcy jednak na to się zgodzić nie chcieli - przeciwnie, zatrzymali woźnicę i piwo sobie wzięli. Za to kapituła wrocławska ze swoim administratorem, księciem Wacławem legnickim, biskupem lubuskim, rzuciła interdykt na kościół i na miasto Wrocław, a sama niebawem przeniosła się do Nysy. Dla załatwienia tych właśnie nieporozumień przybył król Wacław do Wrocławia i zażądał, aby kapituła wrocławska na znak radości z jego przyjazdu, odprawiła nabożeństwo, przyrzekając jej najzupełniejsze zadośćuczynienie, o ile znajdzie, że mieszczanie są winni i obrazili swobody kościelne. Ale ponieważ duchowieństwo odpowiedziało, że nie może tego uczynić, zanim nie otrzyma zadośćuczynienia, zapalony gniewem król nie zawahał się dopuścić powyższych czynów napastniczych. - Kronika Janka z Czarnkowa-(XII) Rupert wysyła (do Wrocławia) bratu Henrykowi VIII piwo świdnickie, czym rozpoczyna konflikt mieszczan i króla czeskiego z duchowieństwem wrocławskim (tzw.
wojna piwna).
- Zarekwirowanie ładunku przez władze miejskie.
- (8 I 1381) Wrocławska kapituła katedralna (pod przewodnictwem Henryka VIII i Wacława II legnickiego) nakłada interdykt na Wrocław i przenosi się do Nysy.
- (VI) Król czeski Wacław IV Luksemburski przybywa do Wrocławia w celu odebrania hołdu książąt śląskich i nie uzyskuje zgody na zawieszenie klątwy kościelnej.
- (28-29 VI 1381) Oddziały królewskie pustoszą dobra duchowieństwa wrocławskiego.
- (15 IX 1381) Wysłannik papieski Tomasz, biskup Lucerii, zdejmuje interdykt z miasta.
- (1382) Ugoda pomiędzy kapitułą, królem czeskim i mieszczanami wrocławskimi (zawarta dzięki mediacji opata lubiąskiego, Wacława).
- Duchowieństwo wrocławskie uzyskuje zatwierdzenie prawa do wwożenia piwa warzonego poza Wrocławiem, jednak bez możliwości jego dalszej sprzedaży.
1383
-(6 I) Wacław IV zatwierdza Ruperta i jego brata Bolesława IV na tronie legnickim (przy zachowaniu praw pozostałych braci), w zamian za całkowitą rezygnację Piastów legnickich z praw do księstwa wrocławskiego, świdnickiego i jaworskiego).
1390
-(27 III) Śmierć Jadwigi.
1397
-(14 III) Śmierć
Henryka VIII Młodszego Wróbla.
- Rupert przejmuje władzę regencyjną w dzielnicy głogowskiej i opiekę nad małoletnimi synami Henryka.
-(12 VI) Zjazd książąt śląskich z
Władysławem Jagiełłą w Łubnicach.
- Zawarcie układu w sprawie zwalczania rozbójnictwa na pograniczu Królestwa Polskiego i księstw śląskich.
1399
-Udział w roli mediatora (wspólnie z
Przemysławem Noszakiem) w sporze książąt opolskich z biskupem lubuskim, Janem Borschnitz.
-(11 VII) Śmierć
Henryka VII z Blizną.
1401
-Przekazanie dzielnicy głogowskiej synom
Henryka VIII Młodszego Wróbla (
Janowi,
Henrykowi IX,
Henrykowi X i Wacławowi).
1402
-(17 VII) Zjazd książąt śląskich we Wrocławiu.
- Rupert zostaje wybrany naczelnikiem ogólnośląskiego związku obronnego (mającego zapobiec anarchii powstałej po uwięzieniu króla Wacława IV).
1404
-Próba (nieudana) podjęcia wydobycia złota w okręgu złotoryjskim.
1406
-(26 XI) Rupert uczestniczy (w roli rozjemcy) w obradach sądu polubownego w Grodkowie, rozpatrującego spór księżnej-wdowy opolskiej Eufemii z bratankami.
1409
-(/12 I) Śmierć Ruperta I legnickiego.

Ruprecht legnicki Agnieszki Lewickiej
heraldyka:
wybrane pieczęcie:

+S DVCV SLE RVPTI WECESL BOLEZLI ET HENR FRM DI GRA DNORUVM LEGNITZCEN

Sigillum ruperti dei gratia primi ducis Slesie et domini legniczensiS
ciekawostka:
Rupert, wzorem swojego stryja Ludwika I brzeskiego był wielkim mecenasem kultury. Wiadomo, iż na dworze legnickim istniało skryptorium, które wydawało bogato iluminowane rękopisy. Były to w szczególności odpisy prawa magdeburskiego, jednak w roku 1380 powstał tzw. Kodeks Ruperta - bogato ilustrowana księga zawierająca genealogię Św. Jadwigi, jej dwa żywoty, a także modlitwę do patronki Śląska, homilie Św. Bernarda z Clairvaux oraz bullę i kazanie kanonizacyjne papieża Klemensa IV. Była to bardzo udana replika wcześniejszego (z roku 1353) dzieła ufundowanego przez Ludwika I brzeskiego - tzw. Kodeksu lubińskiego. Niestety, Kodeks Ruperta nie dochował się do dzisiejszych czasów. Znana jest tylko jego niemiecka kopia z roku 1451 (tzw. Kodeks hornigowski).
Ludwik I brzeski, Rupert oraz Wacław II legnicki byli również inicjatorami spisania (ok. 1385 roku) Kroniki książąt polskich przez Piotra z Byczyny.
przyczyna śmierci:
nieznana
pochówek:
1409 | kolegiata Bożego Grobu w Legnicy (rozebrana w latach 1531-37) |
---|