Bolko II ziębicki
[...] pomieszanego na umyśle Bolka księcia śląskiego [...]
Kronika Janka z Czarnkowa
rodzice ⇒ drzewo genealogiczne |
---|
Bolko I Surowy | Beatrycze, córka Ottona V Długiego, margrabiego brandenburskiego |
życie |
---|
po 30 I 1300 - 11 VI 1341 (Ziębice) |
małżeństwa |
---|
- ⚭ 1322 - 1341: Jutta (Guta), prawdopodobnie wdowa po Mateuszu Tsak z Trenczyna, węgierskim hrabim
|
potomstwo ⇒ drzewo genealogiczne |
---|
- Mikołaj (1322/27 - 23 IV 1358)
Małgorzata (1322/30 - VIII po 1367) Anna (? - 1368/70)- pochodzenie niepewne; Kronika Janka z Czarnkowa wspomina o żonie Siemowita III mazowieckiego i przedstawia ją jako córkę Władysława, księcia ziębickiego - władca taki jednak nie istniał: literatura uznaje ją za córkę Bolka II, bądź jego syna Mikołaja Małego
|
panowanie |
---|
1307-1312: Jawor, Lwówek Śląski, Świdnica, Ziębice (formalne współrządy) 1312-1322: Świdnica, Ziębice (formalne współrządy) 1322-1336: Strzelin, Ząbkowice, Ziębice 1336-1341: Kłodzko, Strzelin, Ząbkowice, Ziębice |
godności kościelne |
---|
?-/1322: kanonik wrocławski |
1301
-(9 XI) Śmierć
Bolka I Surowego.
- Regencję w ziemi świdnicko-jaworskiej obejmuje księżna-wdowa Beatrycze oraz Herman, margrabia brandenburski (brat Beatrycze).
1307
-(XII)
Bernard zostaje uznany za pełnoletniego i przejmuje władzę w księstwie oraz opiekę nad małoletnimi braćmi.
1312
-Usamodzielnienie się brata Henryka w ziemi jaworskiej.
przed 1322
-Bolko piastuje urząd kanonika wrocławskiej kapituły katedralnej.
1322
-(7-28 II) Udział (wraz z bratem
Bernardem) w krzyżackiej krucjacie przeciwko Żmudzinom.
-(/22 XI) Podział księstwa świdnicko-ziębickiego z bratem
Bernardem.
- Bolko obejmuje samodzielną władzę w ziemi ziębickiej.
-(/22 XI) Małżeństwo z Juttą (Gutą), prawdopodobnie wdową po Mateuszu Tsak z Trenczyna, węgierskim hrabim.
1322-1329
-Konflikty z Kościołem wrocławskim, spowodowane uchylaniem się Bolka od płacenia świętopietrza, a także najazdami rabunkowymi na dobra klasztorne w Henrykowie i Kamieńcu Ząbkowickim.
- (1329) Podwładni Bolka napadają pod Opolem na orszak Piotra z Alwerni, legata papieskiego.
- Biskup wrocławski Nankier ekskomunikuje Bolka.
- Bolko zwraca Piotrowi z Alwerni część zagrabionych dóbr i płaci 150 grzywien odszkodowania.
- Biskup Nankier cofa ekskomunikę.
1335
📖
[...] przeciw Bolkowi, niewiernemu i okrutnemu księciu, księciu Śląska i panu na Ziębicach, burzycielowi klasztorów w Henrykowie i Kamieńcu, nienawistnemu wszytkim, Jan, król Czech, wysłał wojsko, którego dowódcą uczynił Karola, pierworodnego syna. W tej walce, nie wiem z jakiej przyczyny, łaska Marsa bardziej uśmiechnęła się do Polaków niż do Czechów. Albowiem stu pięćdziesięciu mężów zbrojnych z Czech zostało pojmanych, [których następnie] Jan król Czech uwolnił za 800 kóp groszy praskich. - Kronika zbrasławska
---
Dalej za jego [Bolka] czasów, przez pana Karola, w owym czasie margrabiego Moraw, zostały oblężone Ząbkowice, i, jako słyszałem, liczni szlachcice z Czech i Moraw ze strony margrabiego, przy tym oblężeniu dostali się do niewoli, lecz w jakiś czas później wspomniany pan Karol przygotował uroczystą ucztę, na którą zaprosił pomienionego księcia i wezwawszy wiele pięknych żon szlachciców, wraz z nimi prosił, aby owi pojmani za okupem byli wypuszczeni, co i uczynił [Bolko] na ich błagania. - Kronika książąt polskich-(lato/XI) Najazd czeski na księstwo ziębickie.
- Udana obrona oblężonych Ząbkowic.
- Bolko pokonuje wojska czeskie (dowodzone przez Karola Luksemburskiego, margrabiego Moraw, następcę tronu czeskiego).
1336
📖
Wreszcie przeto ułożono się między królem Czech i tymże księciem w taki sposób, że Kłodzko wraz z jego okręgiem zostało księciu dane aż do żywota jego. [Bolko zaś sam] i ze wszystkimi swymi potomkami stał się wasalem króla Czech i królestwa. - Kronika książąt polskich Piotra z Byczyny-(29 VIII) Złożenie (w Straubing) hołdu lennego królowi czeskiemu, Janowi Luksemburskiemu.
- Bolko przekazuje Koronie Czeskiej prawa do przejęcia księstwa ziębickiego, po wymarciu linii męskiej książąt ziębickich.
- Objęcie ziemi kłodzkiej w dożywotnie władanie.
1337
📖
My, Bolko, z bożej łaski książę Śląska i Fürstenbergu i Ziębic, oświadczamy wszystkim treścią niniejszego dokumentu, [że] skoro wszystkich, którzy się rodzą i życie mają, końcem jest śmierć i następstwem rozkład, jeśliby nam z upływem czasu wypadło, za zrządzeniem Pańskim, że małżonka nasza od ludzkich rzeczy zostałaby wyrwana wcześniej [niż my], że z inną w żaden sposób nie chcemy zawrzeć nowego małżeństwa, jeżeli nie na szczególne zezwolenie naszego pana, króla Jana, króla Czech. - fragment dokumentu z 8 I 1337, wydanego we Wrocławiu-(8 I) Bolko zobowiązuje się nie wstępować ponownie w związki małżeńskie bez zgody Jana Luksemburskiego, w przypadku śmierci żony Jutty (Guty).
-Zastawienie Janowi Luksemburskiemu (na okres roku) okręgu ząbkowickiego, a następnie Strzelina i Wąsowa (za kwotę 2300 grzywien) oraz Kątów.
1341
-(11 VI) Śmierć Bolka II ziębickiego w Ziębicach.
- Powrót Kłodzka do Korony Czeskiej.